33

Okucia do szkła

okucia-do-szkla-5W dzisiejszym tekście opiszę bezbarwną i przezroczystą odmianę szkła, z którą wielu z czytelników mogło się już zetknąć w przeszłości. Wykorzystuje się ją między innymi do wyrobu różnych przedmiotu o charakterze ozdobnym. Mowa oczywiście o szkle ołowiowym.

Dlaczego nosi ono taką nazwę? Nie zawiera oczywiście wolnego, metalicznego ołowiu. Wprowadzone w strukturę krystaliczną zostały natomiast jego jony zawarte w różnych tlenkach. Występuje on w szkle ołowiowym w postaci dodatniego jonu o ładunku cząsteczkowym wynoszącym najczęściej dwa. Możemy nazwać dane szkło ołowiowym, jeśli zawartość tlenku ołowiu w jego strukturze wynosi co najmniej osiemnaście procent. Jednakże górna granica jest znacznie bardziej rozmyta. Niekiedy zawartość tlenku ołowiu w szkle sięga nawet osiemdziesięciu procent.
Szkło ołowiowe jest znacznie mniej odporne na działanie różnego rodzaju kwasów. Dlatego jest tak lubione przez artystów, którzy potrafią z niego wyrzeźbić niekiedy niezwykle piękne rzeczy. Z tego samego powodu rzadko znajduje ono zastosowanie w przedmiotach codziennego użytku. Nikt nie tworzy z niego ścian do kabin prysznicowych i nie wsadza ich w okucia do szkła swojej łazienki. Co ciekawe, dość często podczas produkcji tego szkła ołów w tlenku może zostać zredukowany do postaci metalicznej, co jeszcze bardziej zmienia właściwości materiału.

About the author:

Tags: Minikoparka Gorlice, kawitacja kielce, standy eliptyczne cena druku, rodogosz ogrody, Fotodepilacja Żary, kreda sisa, turnabol, kinesiotaping bielsko biała, blog początkującego elektronika, docieplenie granulatem Radom, osb stopfire

Umywalka Simas Flow 87x49,5cm FL05, słupy granitowe : Borowskie Kopalnie Granitu, Lekkie przyczepki sprzedawane woj. pomorskie, wynajem zestawów igłofiltrów, Umywalka Simas Flow 88x50cm FL02, Dochodzenie odszkodowań górniczych Konin, Lampa wisząca Spinner LED, Miska stojąca WC Catalano Zero 45 1VP4500, Miska wisząca WC Catalano Star 1VSST00, wynajem igłofiltrów stalowych